Od 8 lutego na stronie Fb Galerii prezentujemy zdjęcia MARKA LAPISA - wystawa
5 ZMYSŁÓW. PAUZA
W roku 2011 wystartował w Poznaniu projekt z pogranicza sztuki i edukacji, adresowany do osób z niepełnosprawnościami 5 ZMYSŁÓW, a prowadzony w kolejnych latach pod różnymi hasłami przewodnimi. Za każdym razem przynosił kilkaset wydarzeń odbywających się w ciągu dwóch miesięcy, prowadzonych przez wybitnych twórców i pedagogów. Realizowano projekty fotograficzne, graficzne, choreograficzne, muzyczne, teatralne...
Projekt 5 ZMYSŁÓW. PAUZA, jaki odbywał się w Poznaniu od 15.09. do 15.11. 2012 roku, poświęcono muzyce i skierowano do osób niesłyszących. Jego zwieńczeniem był koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus" pod batutą Agnieszki Duczmal, z udziałem osób z dysfunkcją słuchu; wspólnie wykonano utwór „Pink, Plank, Plunk" Leroy Andersona.
Projekt 5 ZMYSŁÓW. PAUZA pozwolił uchwycić „namacalny" charakter muzyki, między innymi poprzez próbę wychwycenia drgań powstających podczas gry czy śpiewu. Poczuć muzykę, odkryć miejsce dźwięku w komunikacji niewerbalnej – to krok w stronę likwidacji wykluczenia z życia kulturalnego ze względu na niepełnosprawność. Rola edukacyjna, społeczna tego cyklu jest nie do przecenienia.
Projektowi towarzyszył ze swoim aparatem MAREK LAPIS. Dzięki niemu powstała twórcza dokumentacja niezwykłego doświadczania muzyki i procesu przemian osób niesłyszących.
Z wielką satysfakcją przypominamy ten projekt i powstałe wtedy zdjęcia w autorskim wyborze twórcy.
Jak zwykle – codziennie jedna praca. Przez 14 dni.
Zapraszamy na stronę Fb:
 
 
*
MAREK LAPIS mieszka w Koziegłowach koło Poznania.
Członek zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Wielkopolski. Absolwent Fotografii na Wydziale Sztuki Mediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Kilkukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W 2018 roku otrzymał od Starostwa Poznańskiego Nagrodę I stopnia za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, został też odznaczony medalem Za Zasługi dla Fotografii Polskiej w 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski.
Zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażem i szeroko pojętą fotografią społeczną.
Zwycięzca i finalista wielu konkursów m.in.: International Photography Awards Los Angeles, PX3 Prix de la Photographie Paris, Tokyo International Foto Awards, Grand Press Photo, Black & White Spider Awards Los Angeles, Monochrome Awards London, Leica Street Photo, BZ WBK PRESS FOTO, Monovision Awards London, Moscow International Foto Awards, Polski Konkurs Fotografii Sportowej, National Geographic Polska. Uczestnik warsztatów: agencji Magnum Photos, Samuel Aranda i Kadir van Lohuizen (VII Agency i Fundacja World Press Photo) oraz Ryszard Horowitz Workshop Art and Computers.
Publikacje w większości polskich czasopism oraz tygodników opinii (Wprost, Polityka, Newsweek, Przekrój) oraz w mediach zagranicznych: Time, Focus, The Sunday Telegraph, Reuters, Le Figaro.
Prowadził zajęcia z fotografii w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, później w Wielkopolskiej Szkole Fotografii. Wykładowca międzynarodowych warsztatów fotograficznych dla osób upośledzonych intelektualnie oraz pomysłodawca i twórca autorskiego programu warsztatów dla osób niesłyszących. Do 1996 roku fotoreporter WPROST, później praca we własnej Agencji Fotograficzno-Reklamowej ARTMEDIA. Od 2000 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM. Oficjalny fotograf ONZ na Światowej Konferencji ONZ COP 14. Ceniony animator życia kulturalnego w całej Wielkopolsce, kraju i za granicą. Przewodniczący i członek jury w licznych konkursach fotograficznych. Zdjęcia w zbiorach prywatnych oraz w muzeach w Polsce i za granicą.
Fotografuje środowiska niszowe, wyalienowane z ogólnie pojmowanego społeczeństwa. W fotografii interesuje go przede wszystkim Człowiek i jego Emocje.