26 maja o godz. 16:30 zapraszamy do Galerii Sztuki na KONCERT MUZYKI KLASYCZNEJ podopiecznych prof. Marcina Murawskiego – studentek Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Kilka słów o programie…

“Maj – jak pisze prof. Murawski – to gorący okres przed egzaminami: wstępnymi, końcowymi i tymi z codziennego życia. Tym razem koncert studentek mojej klasy altówki na Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu będzie składać się z trzech setów. 

Pierwszym będzie polski debiut sióstr Tolpeka-Mokhotaeva: starszej Diany – studentki na stażu artystycznym i młodszej Bogumiły, która dopiero kilka miesięcy temu zamieniła skrzypce na altówkę. Siostry pochodzą z Mińska na Białorusi, z powodów politycznych cała rodzina musiała szukać azylu w Poznaniu... Myślę, że warto w ich wykonaniu posłuchać współczesnych kompozycji z ich kraju ojczystego. Suita "Ocean" Anny Bezenson składa się z czterech inspirowanych miniatur; będzie to światowa premiera wersji tego utworu na dwie altówki.

W drugim secie Diana Tolpeka-Mokhotaeva zaprezentuje program na egzamin wstępny do AM w Poznaniu: stąd i barokowy Bach, współczesny acz romantyczny Kimber, no i wreszcie pełen melodyjności koncert altówkowy Forsytha. A jako że takie wymagania, program będzie wykonany najlepiej jak się da.... i z pamięci.

Ostatnią część koncertu poświęcimy romantycznemu spojrzenie z początku XX wieku na muzykę celtycką, gaelicką i irlandzką: dwie kompozycje Edwarda Swana Hennessyego, które są też esencją pracy pisemnej studentki II roku studiów magisterskich Aleksandry Ciapy. Frapująca Rapsodia i krótka, pełna irlandzkiej muzyki ludowej Sonatina są jednymi z ostatnich utworów zapomnianego "barda Irlandii". Młodym altowiolistkom przy pianinie towarzyszyć będzie dr Marlena Lewandowska-Kamyszek.”

Pozostaje jeszcze raz gorąco zaprosić Państwa na spotkanie z muzyką!