13 stycznia zapraszamy na wernisaż nowej wystawy:
PAMIĘĆ DROGI Alicji Jezioreckiej.

Czym jest, jak ją rozumieć? Każdy odnajdzie własną odpowiedź na pytanie – dla Artystki PAMIĘĆ DROGI to…

• Spojrzenie na „tu i teraz” poprzez pryzmat pamięci. Obecność historii zaklęta w kamieniu, który jest także świadkiem czasu teraźniejszego.

• Linie – rysunek jako łącznik pomiędzy tym wszystkim, co się wydarzyło i co jest bliskie nam teraz. Idąc przed siebie nie sposób zostawić wszystko za sobą. Wpływ jest istotny. Niezaprzeczalny. Pomiędzy tym całym czasem zostaje nawiązany dialog przeszłości z teraźniejszością i przyszłością. Dlatego instalacja – mimo stałych punktów (rysunku na blejtramie) i kamieni polnych – jest w ciągłej zmianie (każdy nowy montaż instalacji to tworzenie nowych układów linii, nowych historii).

• To mój własny przestrzenny ogród, w którym kamienie i ciągle tworzony rysunek linii są bazą do powołania nowych przestrzennych obrazów. To symboliczny ogród, gdzie obrazy, linie i kamienie stają się świadkami wydarzeń. Jest tutaj także nawiązanie do japońskich kamiennych ogrodów KARESANSUI.

• To także droga do pokonania.

• Zależy mi żeby praca i otoczenie nawiązywały ze sobą dialog. Interesuje mnie interwencja w zastane miejsce. To tworzenie stanów „pomiędzy”.
 
• Upływ czasu ma znaczenie. Instalacja podlega ciągłej zmianie – tak, jak życie człowieka.

• Zaczynamy doceniać to, co zdawać się może jest mało istotne: zwykłe kamienie. W Japonii jest nawet na to określenie SUISEKI – odnajdywanie piękna w kamieniach.

• Punktem odniesienia są polne kamienie pochodzące z pól rodzinnego domu; poprzez ich wybór stają się indywidualnymi formami, na których opiera się cała instalacja.

• Kamień to ponadczasowe trwanie.

• Kamienie reprezentują siłę, stałość i niezmienność.


ALICJA JEZIORECKA
 
ur. 1981 r.
W latach 2003-2008 studiowała na Wydziale Architektury i Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (dzisiejszy Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz).
Dyplom z wyróżnieniem w zakresie pedagogiki sztuki, rysunku i malarstwa w architekturze i urbanistyce w 2008 r. oraz dyplom w zakresie architektury wnętrz.

 W 2013 roku uzyskała stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne na Wydziale Malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

W 2021 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki – dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006/2007), finalistką Konkursu im. Marii Dokowicz na najlepszy dyplom (2007), stypendystką A-21 International in Osaka w Japonii (rezydencja artystyczna 2011) oraz przebywała na dwumiesięcznym pobycie badawczym w Japonii w 2017 roku.

Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą – m.in. w Czechach, Bułgarii, Turcji, na Litwie, w Niemczech, Francji, Japonii i Szwecji.
Brała udział w kilku sympozjach i konferencjach w kraju i zagranicą (m.in. Gdańsk, Toruń, Bułgaria, Turcja).
 
Od 2021 r. pracuje na stanowisku profesora UAP (Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu) w V Pracowni Rysunku; od 2023 roku jest jej kierowniczką.

Jej prace obejmują rysunek, malarstwo, instalacje artystyczne, fotografię.

Więcej informacji: www.alicjajeziorecka.com

WERNISAŻ 13.01.2024 godz. 17:30
WYSTAWA POTRWA DO 4.02.2024

--