Wystawa jest poświęcona 100-leciu Bitwy Warszawskiej z 15 sierpnia 1920 roku. Zadecydowała ona o przyszłości Państwa Polskiego, które zaledwie dwa lata wcześniej odzyskało niepodległość po 123 latach niewoli pod zaborami i na nowo zaistniało na mapie Europy.
Bitwa, składająca się z wielu ofensyw i operacji, jest określana mianem jednej z najważniejszych z osiemnastu bitew w historii wojskowości. Zahamowała nawałę bolszewicką oraz ekspansję i komunizmu na państwa Europy Zachodniej.
Niezmiernie trudno byłoby pokazać działania wojenne toczone wyłącznie w okolicach stolicy Polski, Warszawie - między innymi ze względu na ich rozległość i dynamikę. O dramatyzmie sytuacji świadczą m.in. fakty:
- powołanie w lipcu 1920 r. Rady Obrony Państwa i wydana przez nią odezwa do narodu, wzywająca do obrony Polski przed wojskami bolszewickimi,
- rozważanie możliwości przeniesienia urzędów centralnych poza Warszawę,
- ewakuacja części przedstawicielstw dyplomatycznych m.in. do Poznania,
- powstanie w Białymstoku, pod kuratelą wojsk sowieckich, komunistycznego Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski.
Wystawa obrazuje różne zagadnienia, np. trudności scalania ziem jako spuścizny po zaborach, formowanie władz państwowych, powstania i konflikty zbrojne z sąsiadami, plebiscyty - problemy, z jakimi wówczas musiało zmierzyć się (i jakie musiało pokonać) młode Państwo Polskie w obronie tak trudno wywalczonej niepodległości... Finałem tych działań była właśnie Bitwa Warszawska, toczona z bolszewikami w dniach 13 – 15.08.1920 r., która uratowała naszą niepodległość i przyczyniła się w dalszej konsekwencji m.in. do ukształtowała się granic naszego państwa. W Bitwie uczestniczyli także mieszkańcy Mosiny.
Wystawę przygotowała Agnieszka Bereta, przy współpracy Włodzimierza Gabrielskiego i Jacka Szeszuły.