W przeciągu minionego miesiąca, środowisko twórców Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, pod którego patronatem działa Galeria Miejska w Mosinie, przeżyło dużą stratę. Niespodziewanie odeszli artyści, których nazwiska związane były także z działalnością naszej galerii, nie tylko poprzez sprawowany patronat…

W dniu 24 sierpnia, zmarł Wojciech Kujawski - poznański rzeźbiarz, profesor sztuk plastycznych, wybitny i niezwykle uzdolniony artysta, oddany pedagog, senator poznańskiej uczelni artystycznej, dziekan Wydziału Rzeźby oraz Kierownik Katedry Rzeźby.

Prof. Kujawski urodził się w 1959 r. w Gnieźnie. W latach 1978 -1983 studiował na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby w PWSSP w Poznaniu. Dyplom w pracowni rzeźby - u prof. M. Szańkowskiego i pracowni rysunku - u prof. J.Kozłowskiego obronił w 1983 r. Od 1991 r. po wygraniu konkursu na kierownika pracowni, prowadził pracownię rzeźby - początkowo na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby, od 2002 r. na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W roku 1994 obronił przewód kwalifikacyjny I stopnia w dyscyplinie artystycznej - rzeźba, w 1999 r. - przewód kwalifikacyjny II stopnia. Od 2005 posiadał tytuł profesora zwyczajnego. W latach 1999 – 2002 był kierownikiem Katedry Rzeźby, w latach 2002-2005 pełnił funkcję dziekana Wydziału Rzeźby.

Wojciech Kujawski był autorem wielu wystaw indywidualnych i współautorem niemniejszej liczby wystaw zbiorowych, między innymi w Wenecji z okazji 100-lecia biennale, gdzie jako jedyny reprezentował Polskę. Jego autorstwa jest kufel w poznańskim Browarze, którym pobił swego czasu rekord Guinessa pod względem ogromnej pojemności. Swoje prace prezentował kilkakrotnie w Mosinie, ostatnio na wystawie indywidualnej w grudniu 2013 r.

Wojciech Kujawski w ostatnim okresie swojego życia mieszkał w Mosinie, wcześniej był mieszkańcem pobliskiego Puszczykowa i od zawsze często przyjeżdżał do Galerii Miejskiej w Mosinie na wernisaże. Współpracował z galerią, pomagał w montażach i aranżacjach wystaw. Prof. Kujawski działał w grupie artystycznej „Koło Klipsa”, z którą przygotowywał wystawę dla Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi. Niespełna dwa tygodnie po jego śmierci, 6 września, zmarł nagle kolejny z członków tej grupy Leszek Knaflewski – artysta multimedialny, fotograf, profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, absolwent malarstwa Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Prowadził Pracownię Audiosfery na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Mieszkał i pracował w Poznaniu…

W dniu 19 września, poznańskie środowisko artystyczne, także cały świat polskiej sztuki współczesnej, utracił jeszcze jedną wybitną postać. W wieku 80 lat, odszedł prof. Jan Berdyszak – polski rzeźbiarz, malarz, grafik, autor instalacji, scenograf, pedagog, teoretyk sztuki. Prof. Berdyszak był absolwentem Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie pracował od 1965 roku. W latach 19841987 pełnił funkcję prorektora tej uczelni. W latach 1961-1981 zajmował się scenografią w Teatrze Marcinek i Teatrze 5.

Artysta w dowód zasług dla kultury został wyróżniony m.in. Nagrodą im. Jana Cybisa (1978), Krzyżem Kawalerskim (1988) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001) oraz Doktoratem Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie (1999). Jego realizacje artystyczne obejmowały szeroki wachlarz dziedzin i technik. Analityczna postawa, naukowy charakter prac, konsekwentnie realizowana koncepcja stanowiły wyróżniki jego twórczości. Galeria Miejska w Mosinie miała zaszczyt gościć wystawę prof. Berdyszaka w październiku 2007 r. zatytułowaną „Popowłocza”.

JOANNA NOWACZYK